Архив рубрики «Освіта для сталого розвитку»

Освіта для сталого розвитку

Проект «Освіта для сталого розвитку»

 

13-14 листопада 2015 року відбулась Міжнародна конференція «Освіта для сталого розвитку в дії. Були підведені підсумки проекту у 16 областях України, нагороджені школи — переможці конкурсу «Школа сприяння сталому розвитку», кращі вчителі курсу «Уроки для сталого розвитку», тренери, координатори проекту.

Novi_proekti_16

На форо делегація Харківської області з керівником проекту, членом-кореспондентом АПН України Оленою Іванівною Пометун.

 

 

Продовжується навчання вихователів дошкільних дитячих закладів «Дошкільнятам- освіта для сталого розвитку». Вихователі з великим ентузіазмом сприймають інформацію про проект, нові форми і методи роботи по формуванню сталих навичок життя.

 

9лютого 2015 року відбувся перший навчальний семінар для методистів і вихователів дитячих дошкільних закладів Харківської області. Семінар пройшов на базі КВНЗ «ХАНО». Тренери : Остапенко Алла Сергіївна, Пилипчатіна Людмила Миколаївна.

 

Novi_proekti_17

На фото учасники семінару «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку».Харків

 

З натхненням працювали на такому ж семінарі вихователі міст Слов’янська і Краматорська. Особливої цінності тренінгу надала участь у ньому автора навчальних матеріалів курсу для дошкільнят професора Гавриш Наталії Василівни.

 

Novi_proekti_18

Краматорські вихователі з матеріалами проекту по закінченню тренінгу.

 

У листопаді 2015р. у Харківському дошкільному закладі №382 пройшов активний тренінг за матеріалами «Дошкільнятам- освіта для сталого розвитку»

Novi_proekti_19

Novi_proekti_20

Щасливі вихователі — щасливі діти!

 

 

Харківська область не пасе задніх в інноваційних процесах сучасної педагогіки. Навчальний тренінг для методистів і завідуючих дитячими дошкільними закладами у листопаді 2015р. пройшов у дитсадку №7 с.Комсомольське.

 

Novi_proekti_21

Інтерактивний  тренінг вихователів надихає на дію.

 

 

 

 

 

 
Osvita_dlya_stalogo_rozvitky_1 У березні 2013 року розпочато другий етап проекту «Освіта для стійкого розвитку в дії», розрахований на 2013-2015 роки. Проект реалізується благодійною організацією «Вчителі за демократію і партнерство»(Україна), та «Глобальний план дій», (Швеція) за підтримки Агенції з питань розвитку
співпраці SIDA (Міністерство закордонних справ Швеції).

Проект має на меті навчання учнів умінням та навичкам будувати власне життя та життя сім’ї, місцевої громади з урахуванням потреб сталого розвитку шляхом розробки та запровадження у практику діяльності загальноосвітніх шкіл та дошкільних закладів освіти України нового напряму — освіти для сталого розвитку.

У 2010 – 2012 році відбувся перший етап проекту «Освіта для стійкого розвитку в дії». У ході першого етапу реалізації проекту було розроблено низьку навчальних матеріалів з освіти для сталого розвитку у 3-8 класах. Надалі ці матеріали були запроваджені у навчальний процес загальноосвітніх шкіл України як курси за вибором, факультативи, гуртки, клубні та інші форми позакласних занять. У першому етапі проекту взяли участь 7 областей: Донецька, Житомирська, Київська Миколаївська, Тернопільська,
Харківська та Черкаська та АР Крим.

Освіта для сталого розвитку спрямована на формування у громадян України сталого, екологічного стилю повсякденного життя у домашньому господарстві, школі та місцевій громаді, що передбачає:

 • зменшення викидання сміття й марних витрат сировини;
 • раціональне споживання енергії та води;
 • збільшення частки екологічних продуктів у щоденних покупках тощо.

На другому етапі до проекту приєднуються ще 7 областей: Вінницька, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Львівська, Луганська, Рівненська, Хмельницька. Всього в другому етапі проекту беруть участь 14 областей: Дніпропетровська, Донецька, Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Луганська, Миколаївська, Рівненська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Черкаська.

У проекті візьмуть участь:

 • 100-110 тис. учнів та їх родини, які навчаться будувати своє життя відповідно до потреб сталого розвитку;
 • майже 2500 вчителів і 400-500 директорів шкіл;
 • викладачі та методисти інститутів післядипломної освіти, працівники закладів позашкільної освіти у 14 областях;
 • майже 3000 членів територіальних громад.

Під час реалізації проекту передбачається:

 • розробка нових навчально-методичних матеріалів з освіти для сталого розвитку;
 • перевидання і видання нових підручників, посібників для вчителів і безкоштовне надання їх до загальноосвітніх шкіл областей учасників проекту;
 • навчання педагогів методиці проведення уроків та позакласних занять з тематики сталого розвитку;
 • загальний і регіональний консультативно-методичний супровід педагогів у кожній з областей — учасників;
 • проведення круглих столів, семінарів і науково-практичних конференцій з питань освіти для сталого розвитку;
 • видання кожні півроку електронного методичного журналу з проблем освіти для сталого розвитку;
 •  створення та діяльність екогруп по впровадженню принципів сталого розвитку у домашнє господарство;
 • поширення інформації про освіту для сталого розвитку через спеціальний веб-сайт та медіа-заходи.

 

Посилання на сайти

Освіта для сталого розвитку в дії

Місія організації «Вчителі за демократію та партнерство»

 

Навчальні посібники для учнів і методичні посібники для вчителів курсу за вибором «Уроки для сталого розвитку»

Усі посібники та програми курсу «Уроки для сталого розвитку» містять грифи Міністерства освіти і науки,
молоді та спорту України.

Osvita_dlya_stalogo_rozvitky_6 9-10 КЛАСИ. Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах Науково-методичною радою з питань освіти Міністерства освіти і науки України – Протокол № 1 від 14 січня. 2014р. лист №141/12-63 від 28.01.2014 Інституту інноваційних технологій та змісту освіти.

 

 

Osvita_dlya_stalogo_rozvitky_2 8 КЛАС. Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах комісією з філософсько-світоглядних дисциплін Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України – Протокол № 1 від 14 січня. 2014р , лист №141/12 Г-64 від 28.01.2014 Інституту  інноваційних технологій та змісту освіти.

 5 -7 КЛАСИ. Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах комісією з філософсько-світоглядних дисциплін Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України – Протокол № 1 від 14 січня. 2014р , лист №141/12 Г-62 від 28.01.2014 Інституту  інноваційних технологій та змісту освіти.

Osvita_dlya_stalogo_rozvitky_4 3-4 КЛАСИ. Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах комісією з педагогіки та методики початкового навчання Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки  України – Протокол № 4 від 29. 04. 2014р. лист №14.1/12- Г-674 від 8.05.2014 Інституту  інноваційних
технологій та змісту освіти.

 

Osvita_dlya_stalogo_rozvitky_3 1-2 КЛАСИ Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах комісією з педагогіки та методики початкового навчання Науково-методичної радои з питань освіти Міністерства освіти і науки,– Протокол № 12 від 29. 11. 2013р. Лист №14.1/12 Г-341 від 06.03.2014 Інституту  інноваційних технологій та змісту освіти.

 

Посібники та програми курсу з відповідними грифами МОН розміщені на сайті проекту та доступні для вільного завантаження.


Управління освіти

адміністрації Комінтернівського району

Харківської міської ради

zvit_stali_rozvitok_1

Харківська приватна спеціалізована школа

І-ІІІ ступенів «Харківський колегіум»

Харківської області

 

ХПСШ «ХАРКІВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ» –ШКОЛА СПРИЯННЯ СТАЛОМУ РОЗВИТКУ

 Ідея освіти для сталого розвитку заволоділа педагогічним колективом Харківського колегіуму з серпня 2007 року, коли заступник директора Пилипчатіна Людмила провела першу педраду, присвячену педагогіці емпауерменту і новому, сталому стилю життя. У тому ж році у розкладі учнів 7-х класів з’явився новий курс за вибором – «Уроки для сталого розвитку». І по сьогоднішній день він є обов’язковим і улюбленим курсом для учнів колегіуму. На базі Харківського колегіуму пройшла апробація всіх навчальних посібників: для 8 класу «Уроки для сталого розвитку», для 9 класу «Уроки для сталого розвитку», для 3-4 класу «Моя щаслива планета», у 2013/2014 навчальному році відбувається апробація навчального посібника для 2 класу «Школа друзів планети» (вчитель Задохіна Л.І) і матеріалів для дитячого садочку «Дошкільнятам: освіта для сталого розвитку» (вихователі Корж О.Е., Галєєва І.М.).

zvit_stali_rozvitok_2

Заняття «Вода» у дитячому садочку «Солнишко».

 

 

У 2013/2014 н.р. курс викладається у 3А, 3Б, 4А, 4Б, 7А, 7Б, 8А, 9А кл., проходить апробація в 2А, 2Б кл. – 50% учнів (149 із 301 учня).

zvit_stali_rozvitok_3

Урок для сталого розвитку для учнів 3-а класу проводять учні 11-го класу.

 

 

Зміни, які відбулись за цей час в житті колегіуму, вражають!

Всі педради, які проходять у Харківському колегіумі, проводяться тільки в інтерактивних формах. Колективне прийняття рішень є обов’язковим.

zvit_stali_rozvitok_4

Засідання педагогічної ради Харківського колегіуму.

 

 

Шкільний парламент, який об’єднує роботу всіх учнів колегіуму, є центром всіх цікавих ідей і добрих справ, до яких долучаються і діти, і вчителі , і батьківська громадськість.

Саме за ініціативою і при значній активності шкільного парламенту були реалізовані значні шкільні проекти:

2009 рік. Створено дитячу ігрову кімнату «Джунглі». Всі іграшки для цієї кімнати були зібрані дітьми, квіти вирощені у класних кімнатах вчителями і учнями, стіни розмальовано учасниками шкільної ізостудії «Райдуга», а килим придбали батьки, які долучилися до участі у проекті.

zvit_stali_rozvitok_5

Дитяча ігрова кімната «Джунглі».

 

 

2010/2011 рік. Реалізація шкільного проекту «Дизайн шкільного подвір’я».

В результаті проекту – повна зміна зовнішнього вигляду шкільної території. Проект дизайну подвір’я був виготовлений харківським архітектором, батьком учениці 5-а класу Шуліменко Софії Ігорем Валерійовичем і подарований школі. Учні старших класів на чолі з вчителями Дюковим В.В., Ісюком С.М. повністю зняли старий грунт, сформували нові клумби, насипали дренаж, новий шар грунту, посадили нові квіти і засіяли новий газон. На кошти, які були зібрані учнями під час проведення благодійних ярмарків, виручені від здачі макулатури, а також від благодійних внесків батьків було облаштовану велику альтанку, у якій можна гуляти дітям навіть під час дощу. Прикрасою шкільного подвір’я став також штучний басейн з фонтаном і красивим місточком, на якому вже є два символічних замочки-від випускників 2012 і 2013 року – на згадку про випускний вечір.

zvit_stali_rozvitok_6

 

Новий вигляд шкільного подвір’я.

 

 

 

 

zvit_stali_rozvitok_7

 

Ось такі квіти ми виростили!

 

 

 

Проект 2012-2013- «Школі — нове футбольне поле» об’єднав всіх учнів, вчителів, батьків. Протягом року учні заробляли кошти і вкладали свою працю в облаштування нового футбольного поля зі штучним покриттям, яке б дозволило займатись спортом у будь-яку погоду. До проекту вдалося залучити і депутатів районної Ради Комінтернівського району міста Харкова, які надали фінансову підтримку. Свято відкриття футбольного поля відбулось 8 травня на честь Дня Перемоги і стало улюбленим місцем колегіїстів , місцем проведення багатьох спортивних змагань, в тому числі, започаткованого колегіумом міського турніру «Кубок шкіл з міні-футболу», який підтримано клубом «Металіст» Харків.

 

zvit_stali_rozvitok_8

 

Президент колегіуму Кристина Гузь відкриває нове футбольне поле.

 

 

 

Проект 2013року «Колегіуму – друге поле зі штучним покриттям» був святково завершений урочистим відкриттям в грудні 2013 року. Тепер на двох полях одночасно у травні 2014року відбудеться вже обласний турнір з міні-футболу.

 

zvit_stali_rozvitok_9

 

Завершено ще 2 шкільних міні-проектів: «Нові годівнички» і «Пташки миру»

 

 

 

На шкільному подвір’ї діти підгодовують пташок у зручних, просторих їдальнях, а з березня ще й радіють новим мешканцям: парі чудових голубів, які стали для дітей символом миру і спокою в Україні.

zvit_stali_rozvitok_10

 

Пташкам «Смачного!»

 

 

 

 

Пишаємось нашою дружбою і спільною працею у напрямі сталого розвитку з учнями і викладачами Стокгольмської Глобальної гімназії. З 2010 року ми тричі приймали у своїх сім’ях студентів з Швеції, разом проводили уроки сталого розвитку, виконували спільні проекти, саджали дерева, проводили спортивні змагання, концерти, цікаво спілкувалися. Всього 145 шведських студентів були гостями колегіуму, тричі наші партнери приймали по 15 учнів колегіуму в Стокгольмі. Ми возили до Глобальної гімназії також виставку своїх плакатів, присвячених проблемам сталого розвитку, яка отримала схвальні відгуки наших друзів.

zvit_stali_rozvitok_11

 

Зустріч шведських друзів у колегіумі. Травень 2013р.

 

 

 

zvit_stali_rozvitok_12

 

Кожного року у колегіумі відбуваються виставки дитячих робіт «Бережи воду», «Енергозбереження», на яку запрошуються батьки і гості.

 

 

zvit_stali_rozvitok_13

 

Традиційними є для нас проведення «Дня здоров’я Землі», під час якого учні прибирають від сміття території міст відпочинку поблизу Харкова.

 

 

 

 

zvit_stali_rozvitok_14

 

 

Допомагаємо парку звільнитись від сміття.

 

 

 

Харківський колегіум — опорна школа для всіх педагогів Харківської області, які працюють у проекті «Освіта для сталого розвитку». Тут проведено більше 25 навчальних семінарів – тренінгів для вчителів, заступників директорів шкіл, класних керівників з методики викладання курсу «Уроки для сталого розвитку», для курсів підвищення кваліфікації при КВНЗ «ХАНО» вчителів етики, правознавства,географії, керівників гуртків.

 

zvit_stali_rozvitok_15

 

Семінар вчителів початкових класів м.Харкова «Освіта для сталого розвитку».

 

 

 

В жовтні 2013 році на базі колегіуму відбулась обласна конференція шкіл- учасниць проекту «Освіта для сталого розвитку», в якій активну участь взяли школи м.Харкова, Золочевського, Дергачівського, Шевченківського, Ізюмського районів.

zvit_stali_rozvitok_16

 

 

 

 

 

 

Учні колегіуму беруть активну участь у дослідницькій роботі з проблем сталого розвитку, проводять наукові конференції, є учасниками різних творчих змагань з питань збереження ресурсів. У 2014 році учні колегіуму Гордюшина Дар’я, Заєць Катерина, Дубницька Олена стали переможцями Харківської обласної виставки «Енергозбереження» у різних номінаціях і отримали дипломи і цінні призи.

zvit_stali_rozvitok_17 zvit_stali_rozvitok_18

 

 

 

 

 

 

Переможці обласного конкурсу «Енергозбереження-2014».

Оскільки сталий розвиток є для більшості вчителів і учнів колегіуму дороговказом у своїх стосунках з природою і іншими людьми, звичними стали для всіх акції «Від серця до серця», коли кілька разів на рік ми збираємо речі, необхідні дітям Харківського притулку «Гармонія», допомагаємо інвалідам Харківського територіального центру, центру онкохворих дітей «Ромашка».

 

zvit_stali_rozvitok_19

 

 

 

 

 

 

Дізнавшись про труднощі з утриманням звірів у Харківському зоопарку, всі учні вирішили відвідати зоопарк, купити благодійні квитки, принести його мешканцям необхідні овочі і фрукти.

 

 

zvit_stali_rozvitok_20

 

 

 

 

 

 

У колегіумі стало законом окреме збирання і здача макулатури.

zvit_stali_rozvitok_21

 

 

 

 

 

 

За 2013/2014 н.р. колегіїсти зібрали і здали 685 кг. Макулатури.

Економія води і електроенергії. У порівнянні з 2007 роком рахунки колегіуму за електроенергію значно знизились з 15163 квт до 12860 квт на місяць у 2014 році (економія склала 2303 квт. на місяць). У порівнянні з 2007 роком витрати води зменшились з 213 м3 на місяць до 142 м3 на місяць у 2014 році. Цьому сприяє економія води, яку здійснюють діти, вчителі, технічні працівники, а також придбання економної посудомийної машини для шкільної їдальні.

 

 

zvit_stali_rozvitok_22

 

Власними силами із залишків будівельних матеріалів виготовлено контейнер для пластикового сміття.

 

 

 

Вся наша школа, кожен клас – зелений куточок!

zvit_stali_rozvitok_23 zvit_stali_rozvitok_24

 

 

 

 

 

Свої досягнення у напряму освіти для сталого розвитку колегіум представляв на 21 обласній тематичній відкритій виставці «Освіта Харківщини ХХІ століття, а також демонстрував на виставці «Освіта Слобожанщини»

zvit_stali_rozvitok_25

 

 

 

 

 

 

Батьківські збори у колегіумі теж проходять у форматі різних інтерактивних вправ. Батьки – наші помічники у формуванні сталого стилю життя дітей.

Вчителі колегіуму беруть участь у різних семінарах БО «Вчителі за демократію та партнерство» і вносять в життя колегіуму нові ідеї.

Вчитель Гриценко В.В. після навчального семінару в Києві навчила дітей малюванню коміксів на теми сталого розвитку і організувала у колегіумі виставку коміксів.

zvit_stali_rozvitok_26

 

 

 

 

 

Вчителі початкових класів Малеєва Н.І. і Тесленко Л.Г. створили робочий зошит для учнів 1-2 кл. зі сталого розвитку

zvit_stali_rozvitok_27 zvit_stali_rozvitok_28

 

 

 

 

 

 

 

Учитель уроків для сталого розвитку Людмила Пилипчатіна – співавтор навчальних посібників для учнів і методичних посібників для учителів курсу «Уроки для сталого розвитку»

zvit_stali_rozvitok_29

 

 

 

 

 

 

 

На цьому «сталому подарунку» 11-класників – всі обличчя колегіїстів. Ми ростемо, розвиваємось, мріємо, будуємо, бережемо, створюємо, віримо у сталість нашого чудового світу, нашої рідної України.

 

У Гімні колегіуму ідеї сталого розвитку висловлені дуже зрозуміло:

Коллегиум – это планета

Где море любви и света,

Где, добротой согреты,

Дети растут и цветы.

Здесь не смолкают песни,

Учиться здесь интересно,

На этой планете детства

Счастливы я и ты.

 

За результатами Всеукраїнського конкурсу на звання «Школа сприяння сталому розвитку» педагогічний колектив Харківського колегіуму визнано переможцем та нагороджено Почесною грамотою Інституту педагогіки НАПН України (наказ №158 від 29.05.2014) за активну участь у міжнародному проекті «Освіта для сталого розвитку в дії», сумлінну працю та вагомий внесок в справу сталого розвитку нашої держави.

 

 

Корисні посилання

logo-kolegium

logo-centr_ocinyvanya

logo-Ministerstvo_osviti

logo-Pedpresa